top of page
  • Obrázek autoraMartin Procházka

Volby do Evropského parlamentu přinesly pro marketéry spoustu nových informací

Naše firma Walker&Lambert se již více než 20 let pohybuje v prostředí byznysu a naším úkolem je maximalizovat zisk našich klientů. Východiskem našich kampaní jsou vždy aktuální nálady spotřebitelů. S velkým zájmem jsem proto sledoval výsledky letošních eurovoleb. Každé volby totiž přinášejí pro nás marketéry spoustu nových informací. Já osobně po každých volbách rád sleduji postřehy renomovaných sociologů, kteří vědí o smýšlení potenciálních spotřebitelů našich klientů daleko více než kdokoliv jiný. V agentuře pak dáváme dohromady nejdůležitější postřehy. Letos jsme jich napočítali 12.
První informací je aktuální spotřebitelská nálada, kterou nejlépe vystihl politolog Jan Kubáček pro server novinky.cz. „Tentokrát do voleb hodně promluvil stav našeho životního komfortu, nákladů a obavy z budoucnosti.“ Plně s ním souhlasím. LIDÉ MAJÍ OBAVY a roste mezi nimi nejistota. Nebudu tady spekulovat, na kolik je to vina algoritmu Facebooku nebo hybridních aktivit Ruska. Oba kanály mají na růstu obav jistě svůj podíl. Stejně jako excesy migrantů na západ od našich hranic, které rostou stejně rychle jako v Česku částky na složenkách za elektřinu nebo ceny potravin v obchodech. Lidé tohle vše vnímají. Obavy mají lidé také v Německu, ve Francii, v Itálii, v Rakousku, v Holandsku, na Slovensku.


Druhou důležitou informací je, že stále platí, že OBSAH JE MNOHEM DŮLEŽITĚJŠÍ NEŽ FORMA. Během uplynulých 33 let v marketingu jsem se setkal s mnoha firmami, které věnovaly 90% času formě sdělení a pouze 10% jeho obsahu. Všechny tyto firmy se následně potýkaly s odbytovými problémy. V letošních volbách měli Piráti graficky nejvymazlenější billboardy v celé své historii.  Ale jejich hodnotová nabídka byla tak slabá, že je voliči považovali za zbytečnou stranu. Nyní jsou Piráti v situaci, ve které straně nepomůže žádný rebranding ani redesign, i když si to paní místopředsedkyně Pirátů myslí. Jak to vím? Stačí se podívat na ČSSD, nyní SOCDEM, nebo na KDU-ČSL. Obě strany řešily ztrátu svých pozic rebrandingem. První strana je na hraně propasti a druhá k ní rychle směřuje.


Třetí velmi podstatnou informací je, že v Česku nyní existují DVA STÁTY. Praha tvoří jeden, zbytek země druhý. Jistě, Praha byla výjimečná vždy, ale data ukazují, že názorová propast mezi Prahou a venkovem se hodně zvýšila. Už pár kilometrů za Prahou se nálada společnosti rychle mění. A Andrej Babiš to dobře ví.


Možná si teď říkáte, že výsledek voleb s vaším prodejem nebo produktem nemá nic společného. Jenže vaši klienti, zákazníci i zaměstnanci nežijí ve vzduchoprázdnu. Jejich pocity a nálady se budou odrážet v postojích k vaší značce a záleží jen na vás, zda informací z eurovoleb dokážete využít ve svůj prospěch či nikoliv. My už na tom pracujeme.

6 zobrazení0 komentářů

Comments


bottom of page